IKEA LÅNESPELARE Mikrofon Kolu: Ucuz ve İyi

IKEA LÅNESPELARE Mikrofon Kolu: Ucuz ve İyi

Evden çalışmaya başladığımdan beri kendi ortamımı daha konforlu ve daha iyi hale getirmeye çalışıyorum. Öte yandan online toplantıların sayısı inanılmaz arttığı için daha kaliteli bir mikrofon ve kameraya yatırım yapmanın iyi olacağı kanaatindeydim. Bunun için bir iki yıl önce mikrofon olarak pek de araştırmadan HyperX'in Quadcast modelini almıştım. Hem sadece karşıdan gelen sesi alması hem de mikrofonun aktif olduğu zaman ışıklı bir uyaran vermesi kalbimi çelmişti.

Neredeyse o zamandan beri masa üstünde yer kaplayan bu mikrofon için bir ayak almak istiyorum. Bunun iki nedeni vardı. İlki "cool" göründüğünü düşünüyor olmam. İkincisiyse genelde bu mikrofonların konuşan kişiye yakın durduğu zaman daha iyi performans vermesiydi.

Tabi ihtiyaç duyacağımız şeylerin %99,86'sı gibi bu mikrofon kolu denen kardeşimiz de ülkemiz şartlarında epey pahalı olan bir eşya. Bunun bir nedeni kolun kolayca eğilip bükülürken 400-500 gram kadar bir ağırlığı taşıyacak kadar rijit olması gereği. Hem estetik hem sağlam olsun dediğinizde iyi bir şey bulmak çok kolay değildi. Ta ki geçen gün IKEA'ya gidip bu yazının konusu olan Lanespelare ailesinden satışa sunulan kolla tanışana kadar.

Oyuncular ve IKEA

Malum IKEA son yıllarda farklı farklı alt kültürlere yönelik çok sayıda sınırlı üretim koleksiyon sunuyor. Bunlardan biri de oyunculara yönelik sundukları masa, koltuk ve aksesuar serisiydi. Bu seriyi genel olarak karanlık bulsam da hem elektrikli yüksekliği ayarlanabilir masalarını hem de mouse pedlerini seviyorum.

Lanespelare aslında oyuncuları düşünerek hazırlanmış bir seri. İçinde mouse altıklıkları, kulaklık ve kablo tutucular ve tekstil ürünleri var. İşte bizim mikrofon kolumuz da bu aileden.

Aslında IKEA mikrofon kollarına çok yabancı sayılmaz. Zira 1998 yılından beri satışta olan IKEA Tertial masa lambası maker topluluğu tarafından uzun süredir mikrofon ayağı olarak kullanılıyor. Lamba kısmını söküp söktüğünüz yere 3D yazıcıdan basabileceğini bir ayak taktığınızda kol gayet iyi bir mikrofon koluna dönüşüyor. IKEA'daki arkadaşlar bu fikri sevmiş olacak ki bu mikrofon kolunda Tertial ile hemen hemen aynı ayağı kullanmışlar.

Kurulum ve ilk izlenim

Küçük bir kutu içinde gelen ürün klasik IKEA paketlemesine sahip ve tek renk seçeneği olan antrasit renginde satılıyor.

Ayak üç eksende hareket eden ve 4 tane yay ile konumunu koruyan bir mekanizmadan oluşuyor. Eklem yerlerine ayar vidası konduğu için bunları gevşetip sıkarak ilgili eklemden oynamasını kolaylaştırmanız ya da zorlaştırmanız mümkün.

Mikrofon montajı için gerekli vidanın yanında bir de 5/8" adaptör geldiği için standart tüm mikrofonları bu uca monte edebilirsiniz. Gövde üzerinde yer alan 6 tane klips ile kablo yönetimini de yapmak mümkün. Bu sayede olası kablo karmaşasının da önüne geçebilirsiniz.

Kolun ayak kısmını zemine ya da duvara vida ile sabitleyebileceğiniz gibi, 6 cm kalınlığa kadar olan masalarınıza da kutunun içinden klips ile tutturabilirsiniz. Ben şahsen ilk aşamada masaya monte ettim ve montaj 1 dakika bile sürmedi.

Montajın ardından masamın üstünde epey bir yer açıldı.

Kol genel olarak mikrofonu gayet iyi taşıyor. Deneme fırsatı bulduğum toplantılar süresince herhangi bir problem yaşamadım. Şu aşamada en iyi hangi açıda mikrofondan verim alırım onu düşünüyorum. Toplantılarda genelde kamera da açtığım için mevcut durumda kameranın kadrajına girmesini pek istemiyorum sebeple tepeden aşağıya sarkıtmaktansa bu şekilde durmasının daha faydalı olacağını düşündüm.

Tabi tüm gün mikrofon böyle durunca görüş açımı kapatıp kapatmadığını merak etmiş olabilirsiniz. Merak etmeseniz de bu soruyu cevaplayayım =). Hayır kapatmıyor çünkü mikrofonu bu şekilde tutmuyorum kullanmadığım zamanlarda. Kolu tamamen kapatıp masadan çevirince epey yer açılıyor ve mikrofon da yer kaplamıyor.

Dinlenme sırasında yer kaplamaması son derece iyi

Benim aldığım tarihte bu arkadaşın fiyatı 449TL'idi. Bu da gerek pazaryerleri gerekse Amazon'un yurtdışında gönderdiği giriş seviyesindeki kollara göre çok rekabetçi geldi. İlk izlenim olarak ürünün fiyatını tamamen hakettiğini düşünüyorum. Gelecekte belki kameramı da üstüne takıp bir de kamera kolu olarak kullanabilirim.

Eğer siz de çok ağır olmayan bir mikrofon için giriş ve orta seviye sayılacak bir mikrofon kolu arıyorsanız bu seriye mutlaka bir şans verin.

Görüşmek üzere,

*Bu ürünü birlikte kurduğumuz sevgili oğluma çok teşekkürler