Ben ve Magrathean...

Selam,

İsmim Akın Ömeroğlu ve yarışmaya farklı yerlerden katılıyorum. Bu yazıyı yazdığım yıl (24) itibariyle 38 yaşındayım. Eşim, kedim ve oğlumla yaşıyorum.

Çocukluğum, Türkiye'nin pek çok farklı yerinde bir memur anne babanın tek çocuğu olarak geçti. Hem annemin hem babamın okuma sevdası bana da erken yaşlarda bulaştı ve sevgili babamın (ruhu şad olsun) sayesinde erken yaşta farklı farklı pek çok kitaba ve o yıllarda çıkan çocuk dergilerine her zaman erişme şansım oldu. Tek çocuk olmanın verdiği sıkıntıdan mıdır yoksa maymun iştahlı olmamdan mıdır bilinmez küçüklükten itibaren yüzeysel olarak farklı farklı "şeylerin" nasıl çalıştığını neden icat edildiğini neye yaradığını öğrenmeye çalıştım.

İstanbul'dan uzak büyüyen çocuk olmanın avantajı ile çok erken yaşlarda önce Atari sonra da bilgisayar ile tanıştım. Ailem hiç kullanmasa da bana ilk bilgisayarımı 96 yılında aldılar ve o günden sonra da hayatımın odak noktası genelde bilgisayarlar oldu.

İyi bir öğrenci olmasam da talihin yardımıyla istediğim üniversitede lisans eğitimi alma şansım oldu. Mesleğimi hiç yapmasam da hukuk okudum ve okurken hayat beni aktive olmayan bir Windows XP nedeniyle Linux ile (GNU/Linux Akın Bey) tanıştırdı.

O zamanların geniş bant canavarı olan USB ADSL modemimi Linux'ta çalıştırmak için verdiğim epik mücadele, başkalarına da fayda sağlasın diye Türkçe belge yazmaya başladım. O belgeler zaman içinde beni önce Pardus ile sonra da Özgürlükiçin'in kurucusu olan Artistanbul ile tanıştırdı. Ve hiç bilmeden aktive olmayan bir Windows XP hayatımın kırılma noktası oldu.

Artistanbul ile başlayan IT sektörü maceram daha sonra Tübitak, TSRŞB, Linuxera ve Ecommercio gibi şirketlerde devam etti. Şu anda e-ticaret alanında kurumsal perakendecilik yapan şirketlere yönelik çözümler geliştiren bir firmada çözüm mimarı olarak çalışıyorum.

Çok uzun yıllardır farklı farklı alanlarda blog yazıyordum ve bu site de akıllı evler için açtığım bir siteydi ama hem alan adı hoşuma gittiği için hem de çeşitli özel sebeplerden dolayı bundan sonra yazacağım.

Kendime yetecek kadar Linux kullanabiliyorum ve yine kendime yetecek kadar elektronik ve akıllı ev konularına merakım var. Aynı zamanda son yıllarda mücellitlik üzerine de bir merakım oluştu. Şimdilik araştırma aşamasında olmakla birlikte yakın zamanda buraya da eğilmek istiyorum.

Yine kendime hatta başkalarına yetecek kadar oyun oynuyorum. Hem konsolda hem de pc'de elden geldiğince vakit geçirmeye çalışıyorum. Bu ara bir yandan el konsollarına sardım. Görenlerin taşıma ruhsatlı mı diye sorduğu Steamdeck'imle oradan oraya gitmeye çalışıyorum.

17 senelik bir twitter kullanıcısı ve yakın zamanlı bir X emeklisiyim. Daha önce neler demiş merak ederseniz akinomeroglu kullanıcı adıyla beni bulabilirsiniz ama umuyorum son kez aktif olarak o hesabı kullanmayı bıraktım ve diyeceklerimi artık blog üzerinden kayda geçireceğim.

Bana ulaşmak isterseniz akinomeroglu et gmail.com üzerinden yazabilirsiniz.

Bloga üye olursanız benim için büyük motivasyon olacaktır.

Sevgiler,

--
Akın